לגדול או לא לגדול – זו השאלה?

מחקר חדש שהוזמן על ידי מועדון רומא צופה שאם המגמות הנוכחיות יימשכו אז האוכלוסייה העולמית תגיע ל-8.8 מיליארד בסביבות 2050, לפני שתרד במהירות ל-7.8 מיליארד עד סוף המאה. הפרסום שם זרקור חדש על שאלת מיליון הדולר של דמוגרפיה ואתגרים חברתיים.

המחקר, שנערך על ידי צוות החשיבה Earth4All, מציג גם תרחיש שבו ממשלות משקיעות במדיניות שידועה כמצמצמת את גידול האוכלוסייה, כמו חינוך ושירותים חברתיים. כאן, האוכלוסייה מגיעה לשיא של 8.5 מיליארד בסביבות 2040 ותרד ל-6 מיליארד עד 2100.

שתי התחזיות נמצאות הרבה מתחת לתחזית צפי האוכלוסין של האו"ם בשנה שעברה, שאוכלוסייתה הגיעה לשיא של 10.4 מיליארד בשנות ה-2080.

בואו נחזור קצת אחורה…

מועדון רומא ידוע בעיקר בזכות הדו"ח המפורסם מ-1972 The Limits to Growth, שהזהיר מפני משבר סביבתי מתקרב והתמוטטות טוטלית לאור דמוגרפיה ואתגרים חברתיים, בין היתר, עקב מתחים שנכפו על ידי אוכלוסיות יתר.

הדו"ח הגיע על רקע גל של חרדה ניאו-מלתוסיאנית בעשורים שלאחר מלחמת העולם השנייה. ספר משנת 1968 בשם "פצצת האוכלוסין" – שהשפיע על החשיבה של מועדון רומא – העלה את רוח הרפאים של מאות מיליוני אנשים שמתו ברעב כאשר גידול האוכלוסיה עלה על אספקת המזון.  זה הזין את ניתוח המגמות העולמיות בהגדת יעדי פיתוח בר קיימא של האו"ם והקמת שלוחות של אקטיביסטים בכל העולם להתמודדות עם משבר הצפיפות וכושר הנשיאה.

חדשות מפתיעות: דווקא מחסור באנשים

הדו"ח המקורי של גבולות לצמיחה הוא היום נושא לחילוקי דעות וביקורת חריפה. לפי הדוח החדש, המועדון מקבל כעת שפצצת האוכלוסין שלהם לא תתפוצץ.

בין לבין, קמה לה אסכולת נישה (אך הולכת וגדלה) שקוראת תיג על דמוגרפיה ואתגרים חברתיים וגורסת שקריסת אוכלוסין היא המשבר האמיתי שיפגע בעתיד האנושות. רגע, אז צפיפות אוכלוסייה זה גם לא אתגר מאיים?

סין, המדינה המאוכלסת ביותר על פני כדור הארץ מזה מאות שנים, דיווחה לפני מספר חודשים על ירידה ראשונה באוכלוסיה מזה שישה עשורים. שינוי מגמה.

מחקר חדש של צוות החשיבה Recruit Works Institute פרסם דוח שיפן עלולה להתמודד עם מחסור של 11 מיליון עובדים עד 2040.

הדו"ח החדש שלהם צופה שהביקוש לעבודה יישאר ברמה רחבה לאורך 17 השנים הבאות, אך אוכלוסייה מזדקנת במהירות תראה כוח העבודה מתכווץ בכ-12%.

מדובר במחסור עצום בכוח אדם.

אם אנשים לא יכולים לעשות את העבודה, ורוצים שהכלכלה תישאר פרודוקטיבית כפי שהייתה, מכונות יצטרכו להתערב. למעשה – יפן בוחרת ברובוטים על פני הגירה.

ומה קורה בארץ הקודש?

ובכן, ישראל כמו ישראל צריכה להיות מיוחדת.

בעוד כשניים וחצי עשורים צפויה אוכלוסיית ישראל למנות בין 15 ל-18 מיליון תושבים. הרכב האוכלוסייה ישתנה, עת קבוצות האוכלוסייה החרדית והערבית ימנו בין 40% ל-45% מסך תושבי המדינה. לתחזיות אלו יהיו השלכות מרחיקות לכת על יכולתה של ישראל לשמור על תפקודן התקין של מערכות החינוך, הבריאות, התחבורה, ביטחון הפנים, הדאגה לצרכי הדיור של כלל האוכלוסייה ועוד.

על פי התחזיות הנוכחיות של הלמ"ס, לקראת שנת המאה, ישראל תהיה יותר חרדית וערבית עת קבוצות אלו יחדיו יהוו בין 40%-45% אחוזים מהאוכלוסייה. במקביל, גם הרכב הגילאים של האוכלוסייה צפוי להשתנות: בשנת 2020 חיו בישראל כ-1.13 מיליון תושבים בני 65 ומעלה אשר היוו באותה העת כ-12.1% מתושבי המדינה. בשנת 2045 צפויים בני ה-65 ומעלה למנות כ-2.12 מיליון ולהוות כ-14.7% (גידול של 2.6%) מכלל האוכלוסייה.

מישהו יצטרך לממן, לטפל ולתמוך בכל האוכלוסיה הזו? איך נארגן את הערים שלנו וכיצד לא נכלה את משאביה טבע שלנו? האם ישראל תבחר ברובטים על פני עובדים זרים לטיפול? מה השאלות האתיות שזה מעורר? מה סוג הרגולציה הנדרשת לעולם כזה? כיצד נאכיל את האוכלוסיה, האם דרך מזון מהונדס גנטית של קפסולה שעונה על כל הצרכים?

מי ביקש דמוגרפיה ואתגרים חברתיים מגוונים ולא קיבל?

העתיד הולך להיות מעניין!

ריטה גולשטיין-גלפרין

ריטה גולשטיין-גלפרין

בקצרה: חיה, חוקרת ונושמת את עולמות המנהיגות והחדשנות – בעיקר השילוב בינהם כמחולל שינוי.

בהרחבה: מרצה ומנטורית, מנהלת תכנית הכשרה למנהלים בסקטור הציבורי; יזמת חברתית; מייסדת של האקסלרטור לחדשנות ציבורית; עו"ד ודיפלומטית לשעבר ומקימה של הנספחות הכלכלית ל-OECD.
משרתת ציבור בכל רמ"ח אברי. יזמת בנשמתי.

פוסטים נוספים

כל הזכויות שמורות – Makeover Strategy – ריטה גולשטיין-גלפרין ©  2019-2020.
התכנים בבלוג מייצגים את דעותיי האישיות בלבד.

חדשנות. מנהיגות. שינוי

בין אם אתם משרתי ציבור בעבר או בהווה, יזמים חברתיים, יועצים שמלווים תהליכי שינוי או פשוט תומכים נלהבים מבחוץ – בואו להיות חלק מהשינוי!

משרת-הציבור-של-המאה-ה21